آداب دوستی


در سفارشات لقمان به فرزندش، آمده است:

“پسرجان! زودرنج و بداخلاق و بى‏ صبر نباش، كه با این صفات هیچ‏ رفیقى برایت نمى‏ماند. خود را به صبر و تأنى در كارها وادار”

“پسرجان! اگر مال نداشتى كه صله‏ ى رحم و نوازش رفیق كنى، خوى خوش و روى بازداشته باش، كه هر كس خلق خوش داشته باشد، نیكان دوستش دارند و بدان مال خود از وى دریغ ندارند”.

“پسرجان! در همنشینى با مردم بر خلاف رویه‏ ى آنان رفتار نكن، چیزى كه طاقت ندارند بر آنان تحمیل نكن، زیرا در این صورت رفیقى كه باید یار و یاور تو باشد كناره مى‏گیرد، و در میان جامعه تنها مى‏مانى. نه رفیق همدمى دارى و نه برادر مددكارى، چون تنها شدى بى‏پناه و ذلیل مى‏شوى….”

در کتب , مقالات و نوشته های متفاوت موارد زیادی در مورد آداب دوستی یا دوست یابی آمده است. اما براستی

آیا قوانینی برای دوستی وجود دارد؟ آیا ما موظف به رعایت نکات خاصی هستیم تا به نظر دوست خوبی بیاییم؟

وقتی برای مدت طولانی با کسی دوست هستیم حتما دلیلی برای آن وجود دارد. اگر  وفادار و  دلسوزیم و نقاط مشترک فراوانی با دوستانمان داریم و برای هم احترام قایل هستیم, این یک دوستی فوق العاده است. بهترین قسمت آن, دوست داشتن بدون شرط است. اگر آشفته ایم هنوز ما را قبول دارند, اگر با آنها جر و بحث کرده ایم ما را می بخشند, ما را قضاوت نمی کنند و خلاصه یک قبول خالصانه, که دوستی را جاودانه می کند.

گاهی به نظر می رسد برای اینکه دوست خوبی باشیم باید نظرات مان  را برای خود نگه داریم بخصوص وقتی مسایل عاطفی  پیش می آید. برای مثال وقتی دوستی از همسر یا فرزند یا خانواده خود شکایت می کند سکوت بهترین راه حلی است که می توان ارایه داد زیرا این امور معمولا موقت واحساسی هستند و با ارایه راه حل فقط نشان داده ا یم که بیشتر می دانیم و این آخرین چیزی است که دوست مان ممکن است بخواهد بداند.

گاهی پیش می آید که در میانه راه برقراری رابطه دوستی با فردی جدید, به این نتیجه میرسیم که این شخص نمی تواند یک دوست خوب و واقعی برای ما باشد. آن وقت چه؟ در این گونه موارد چگونه عکس العملی باید نشان داد؟

به نظر میرسد خطوط قرمزی  برای دوستی وجود دارد. ما معمولا دوست داریم در صلح و آرامش زندگی کنیم وبا دیگران  مخالفت نکنیم. شاید یکی از کارهایی که میتوان کرد اینست که خود واقعی امان باشیم و خردمندانه انتخاب کنیم.


یک پاسخ به “آداب دوستی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *