کار داوطلبانه یعنی‌ چه؟


کار داوطلبانه به منظور پیش برد یک هدف عالی است و در ازای آن انتظار حقوق و یا دستمزد نمی‌‌رود.

کار داوطلبانه ابعاد متعددی دارد. در جوامع غربی کار داوطلبانه و یا کار افتخاری برای یک موسسه یا انجمن خیریه جزو اصول اولیه حقوق و مسئولیت شناسی‌ شهروندان است، ولی معنی‌ آن برای جامعه ما روشن نشده و تنها محدود به امور خیریه برای مدرسه سازی یا کودکان بی سرپرست می شود.

معمولا کار داوطلبانه در زمینه‌های نجات بخشي، اطلاع رسانی، کمک احساسی‌ دادن، و یا آموزش دهی‌ شهروندان در مراکزی که هدفشان خدمت به دیگران بدون منفعت مادی است انجام می پذیرد. این کار ها همچنین به فرد داوطلب کمک می‌کند که حرفه‌ای را بیاموزد و از سابقه آن به عنوان مرجع استفاده کند. از جمله شرایط اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان , انجام حد اقل 10 ساعت کار داوطلبانه در سال است.

گاهی برای كساني که کار‌های شخصی‌ یا مرکز تجاری دارند این سؤ تفاهم پیش می آید که می توانند از مزایای کار افراد داوطلب بهره ببرند.

نفع شخصی‌ فرد داوطلب معمولا با داشتن حس مفید بودن برای جامعه، داشتن حس هم دردی با نیازمندان به کمک، و یا به شکرانه بخشی از نعماتی که فرد در زندگی‌ خود بدست آورده است حاصل می شود. احساسی که از انجام کار داوطلبانه نصیب داوطلب می شود از احساس های بالای هرم مازلوست. احساسی که میلیون ها دلار و میلیارد ها تومان نمی تواند به کسی ببخشد. (کسانی که به آدابکده کمک می کنند این را به خوبی لمس می کنند.)

‌‌ از جمله کارهای داوطلبانه می توان کار در مراکز پلیس , حمایت از حقوق قربانیان جرم یا جنایت,  کتابخانه ها, بیمارستان ها و یا مراکز صلیب سرخ را عنوان کرد. همچنین شهرداری‌ها در جهت تصمیم گیری برای تدوین و ثبت قوانینی که برای بهتر کردن شهروندان باشد، از افراد داوطلب و صالح، بی طرف، و فعال، کمک می گیرند.

نکته مهم در کار داوطلبانه این است که جامعه شهروندان خود را به مشارکت می‌گیرد و با کمک افراد داوطلب و با کمترین هزینه، فعالیت‌هایی‌ در زمینه بهتر کردن کیفیت زندگی‌ فردی و اجتماعی دیگران ارائه مي‌دهد.

جالب است که بدانیم در کانادا در ماه آوریل یک هفته برای قدردانی از افراد داوطلب انتخاب شده است و مراسم و برنامه‌هایی‌ در جهت آشنا کردن مردم با این کار مهم اجرا می شود. بر طبق آمارهای گرفته شده از طرف دولت کانادا، سالیانه حدود دو بیلیون‌ ساعت کار مجانی‌ و داوطلبانه در جهت سرویس دهی‌ و خدمت به مردم در کانادا انجام می شود. این رقم مساوی با حدود یک میلیون کار تمام وقت است که اگر داوطلبانه نبود، دولت می‌بایست در ازای آن حقوق پرداخت می کرد.

بر طبق همان ارقام، حدود ۱۱ درصد از این افراد، چیزی نزدیک به ۷۷ درصد از وظایف انتخاب شده را انجام می دهند. باقی یعنی حدود 89 درصد,‌ تعداد کسانی‌ هستند که ساعتی‌ از وقت خود را در هفته یا ماه اختصاص می دهند و کار داوطلبانه را در جهت بدست آوردن تجربه و یا داشتن یک راه برای حضور در جامعه، و یا فقط داشتن نام داوطلب استفاده می کنند.

Reference: http://volunteer.ca/


3 پاسخ به “کار داوطلبانه یعنی‌ چه؟”

  1. سلام
    برای پیدا کردن کار داوطلبانه به چه سازمانهایی میشه مراجعه کرد؟
    چطور به صورت رسمی میتونیم نشون بدیم که کار داوطلبانه کردیم؟(در رزومه)

    ممنون میشم جواب بدین.

  2. مژگان عزیز، برای کار داوطلبانه به مراکز زیادی میشود مراجعه کرد، این بستگی به تجربه کاری شما و علاقه شما در نوع کاری است که می‌خواهید در آینده داشته باشید و گاهی هم بدون در نظر گرفتن علاقه شخصی‌ اگر هدف فقط یافتن تجربه کار باشد، می‌توان به مراکزی که غیر انتفاعی باشند تماس بگیرید. به مرکز کار یابی‌ در محل خود مراجعه کنید، آنجا به احتمال زیاد لیست مراکزی که به نیروی داوطلب نیاز دارند را در اختیار دارند. موفق باشید.

  3. سلام و خسته نباشید.لطفا معنی کلمه netlist در vhdl و اینکه کلمه کامپیوتر چرا در ieee معنی نشده را برایم بفرستید با تشکر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *