۵ نکته برای پرورش فرزند مسئول


پرورش کودک یک شغل 24 ساعته است. برای پرورش کودکان سالم نکات را باید در نظر بگیرید.

1. به آنها وظیفه محول کنید.

مهم است که  کودکان از سنین پایین به داشتن وظیفه عادت کنند. ممکن است مادری را بشناسید که هنوز برای بچه دبیرستانی اش نهار آماده می کند. شما سعی کنید به این جا نرسید. از زمانی که کودک شما شروع به صحبت می کند, به اندازه کافی بزرگ هست که در کارهای خانه به شما کمک کند.  در زیر وظایفی که می توانید به کودکان محول کنید به تفکیک سن آمده است:

2 تا 4 سال: از آنها بخواهید اسباب بازی ها را جمع کنند, میز را بچینند و لباسهای کثیف را در سبد رخت ها بریزند.

5 تا 7 سال: آنها باید ماشین ظرفشویی را خالی کنند, میز را جمع کنند, آشغال ها را خالی کنند و کارهای حیاط را با شما انجام دهند.

8 تا 10 سال: کودکان باید ملافه را تعویض, گرد گیری, جارو برقی , رخت شویی و تهیه غذا های  ساده کنند.

2. انتخاب های ایشان را محدود کنید.

یک والد کم تجربه از بچه 4 ساله اش می پرسد ” چه لباسی دوست داری بپوشی؟” دادن این چنین آزادی در انتخاب متضمن ختم شدن به یک بچه کوچکی است که لباس چسبان سیاه بپوشد که رویش نوشته شده “من HOT هستم”. در عوض دو لباس در بیاورید و از او بپرسید”کدام را دوست داری بپوشی؟” بطور مشابه از “همبرگر می خواهی یا ماکارونی؟” به جای “چه می خوری؟” استفاده کنید.

3. به آنها بیاموزید حساب بانکی چیست.

اگر می خواهید به نوجوان  درباره پول آموزش دهید, از دادن پول تو جیبی خود داری کنید. در عوض برای آن ها حساب بانکی باز کنید و بگذارید پول خودشان را مدیریت کنند. به آن ها بگویید تمام پول لباس, سینما, تلفن همراه, و تفریح شان از این حساب تامین می شود. اگر برای خودشان شغلی دارند میزان سهم خود را کم کنید و پافشاری کنید که باید حداقل یک سوم درآمد خود را در حساب دراز مدت سرمایه گذاری کند.

4. درباره سکس با آن ها صحبت کنید.

بر شرم تان غلبه کنید و به نوجوان تان نشان دهید که بدون خجالت می تواند با شما در باره سکس صحبت کند. واقعیت این است که 85 درصد نوجوانان آمریکای شمالی قبل از 19 سالگی تجربه سکس دارند. صحبت با آن ها حداقل متضمن داشتن رابطه سالم تر یا به تعویق انداختن آن است.

5. انتظارات خود را بالا بگذارید.

این که شما در دبیرستان الکل مصرف کردید یا سیگار کشیده اید, دلیل نمی شود نوجوان شما هم باید آن ها را تجربه کند. اگر بیان کنید که انتظار دارید فرزند شما سیگار نکشد و الکل مصرف نکند, احتمال بروز آن را کاهش خواهد داد.

اگردوستی دارید که دانستن این مطالب برایش دیر نشده, برایش فوروارد کنید. فقط تو رو جون باباهاتون مراقب باشید به دست مامان من نرسد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *