اوبونتو


اوبونتو (Ubuntu) ، فلسفه اخلاق با تمرکز بر تعلقات و روابط مردم با یکدیگر است. منشاء آن در زبان بانتو از جنوب آفریقا است. اوبونتو به عنوان یک مفهوم کلاسیک آفریقایی است. معادل دقیق فارسی آن دراین شعرسعدی است

بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

تعاریف:

  • ترجمهء فعال صلح لیبریا Leymah Gbowee، از اوبونتو اين است: ” آنچه من هستم، به سبب آن چيزي است كه همه ما هستیم.”

  • تعریف اسقف اعظم، دزموند توتو، در سال 1999: فرد با اوبونتو، در دسترس و تایید کننده دیگران است. او از دارایی، قدرت و خوب بودن دیگران احساس تهدید نمی کند، چون درک این مفهوم که او به کل بزرگ تری تعلق دارد، به او اعتماد به نفس می دهد. او می داند که او خوار خواهد شد، اگر دیگران خوار، تحقیر، شکنجه و مظلوم واقع شوند.
  • تعریف دیگراسقف اعظم، دزموند توتو، در سال 2008: یکی از فلسفه های کشور ما، اوبونتو یا گوهر وجود انسان است. اوبونتو به خصوص درباره این واقعیت است که شما به عنوان انسان نمي توانيد در انزوا وجود داشته باشید. ماغالبا تنها به خودمان فکر می کنيم ، در حالیكه متصل به آن چيزي هستيم كه  در تمام جهان می گذرد. هنگامی که کار خوبی  می کنید، آن به کل بشریت گسترش می یابد.
  • نلسون ماندلا اوبونتو را چنين توضیح داده است: یک جنبه از جنبه های اوبونتو این است که مثلا اگر مسافری در روستايي توقف  کند، لازم نیست درخواست غذا یا آب کند. هنگامی که توقف می کند ، مردم به او غذا می دهند و او را سرگرم مي کنند. اوبونتو به این معنا نیست که مردم نباید به دنبال ثروت باشند، ولی سوال این است که آیا شما می خواهید این کار را به قصد بهبود جامعه انجام دهید؟

  • تیم جکسون، اوبونتو را فلسفه اي مي داند برای کمک به تغییرات لازم برای ساختن آینده ای که از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی پایدار است.

منبع  ویکیپدیا [۱]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *