چگونه مؤدب باشیم؟


مؤدب بودن یعنی با ملاحظه و حق شناس بودن، و برای بسیاری از افراد مؤدب بودن کاری بسیار مشکل است. بعضی افراد اهمیتی به مؤدب بودن نمی دهند اما مطمئنا علاقه مند هستند که بی ادب به نظر نرسند، زیرا که می دانند بی ادب بودن باعث رنجش اطرافیان گشته و این احساس را در آنها ایجاد می کند که زیادی یا ناخواسته هستند و با شما راحت نخواهند بود و حتی ممکن است که از شما دلگیر و ناراحت شوند. برای اینکه بی ادب به نظر نرسیم  می توانیم نکات زیر را در نظر بگیریم:

یک: نجیبانه رفتار کنیم. یعنی وقتی کاری انجام می دهیم، چیزی تعارف می کنیم یا درخواستی می کنیم، رفتارمان طوری نباشد که طرف مقابل احساس کند که در محظور قرارگرفته یا به نحوی مجبور به انجام خواست ما است. این بی ادبی است که با عمل یا کلام خود حتی اگر به منظور کمک کردن باشد سبب نارحتی دیگران شویم. اگر برای کمک می خواهید ظرفها را بشویید یا از روی لطف می خواهید پول غذا را بپردازید و طرفتان می گوید:” نه، متشکرم.” بگویید:” خواهش می کنم، دوست دارم من هم کاری کنم.” و اگر باز هم پاسخ منفی گرفتید دیگر اصرارنکنید و مسئله را تمام کنید. آنچه مسلم است مورد لطف واقع شده اید، لطف را بپذیرید و در آینده در سبب جبران آن بربیایید.

دو: وقتی چیزی را نمی دانید به دیگران نگاه کنید. ببینید آنها چطور عمل می کنند. وقتی وارد می شوند چطور رفتار می کنند و درباره چه موضوعاتی حرف می زنند. استاندارد ادب و تواضع در موقعیت ها و مکان های مختلف، متفاوت است. ما نیازمند نشان دادن رفتارهای مختلفی در طول یک نهار شغلی، یک گردهمایی در تعطیلات، یک عروسی یا یک مجلس ختم هستیم. اگر در موقعیتی هستیم که نمی دانیم چگونه رفتار کنیم یا مؤدبانه از کسی سؤال کنیم و یا با مشاهده رفتار دیگران از آنها یاد بگیریم.

سه: با همه ی حاضران رفتاری یکسان داشته باشید، حتی اگر به یکی یا بعضی از آنها بیشتر علاقه دارید. همیشه فروتن باشید و خاطره بد از خود برجای نگذارید. اگر کسی با شما بدرفتاری می کند یا حتی به شما توهین می کند با او مشاجره نکنید و بگویید:” بگذارید با هم کنار بیاییم، به هر حال عقاید مختلف هستند.” و بعد موضوع صحبت را عوض کنید و اگر نشد خود را از مکالمه بیرون بکشید.

چهار: صحبت را با پرسیدن سؤالاتی معمولی درباره فرد مقابل شروع کنید. سعی کنید زیاد درباره خودتان حرف نزنید. اعتماد به نفس داشته باشید و رفتارتان ملایم باشد. سعی نکنید صحبت را در دست خود بگیرید زیرا نشانه خودبین بودن شما خواهد بود. وقتی طرف مقابل صحبت می کند خوب گوش دهید و اگر چیزی می پرسید پاسخ را با توجه گوش کنید. وقتی او صحبت می کند به دور و بر یا دیگران نگاه نکنید تا تصور نشود که بی علاقه یا بی ادب هستید و اهمیتی به حرفهای او نمی دهید.

پنج: روراست و صادق باشید. همیشه گفتن حقیقت بهتر از آشکار شدن دروغ است.

شش: هنگام دست دادن، مستقیما به چشمهای طرف مقابل نگاه کنید و دست او را به گرمی بفشارید. حواستان باشد: به گرمی نه به سختی! مراقب فشار دست خود باشید، بخصوص اگر فردی قوی هستید. مخصوصا هنگام دست دادن با خانم هایی که انگشتر در دست دارند مراقب باشید تا دستشان را زیاد فشار ندهید زیرا ممکن است دردناک باشد.

یادتان باشد که به خصوص در اروپا افرادی که سن بیشتری دارند و مقید به آداب قدیمی هستند این را بی ادبانه می دانند که دستتان را برای دست دادن با یک خانم و یا فردی همجنس اما بزرگتر از خود جلو ببرید. همیشه زودتر از دیگران سلام کنید اما بگذارید آنها دستشان را برای دست دادن جلو بیاورند. یادتان باشد که اگر مسن تر از فرد مقابل هستید همیشه اول شما دستتان را جلو بیاورید تا او احساس نکند که به او بی محلی کرده اید. معمولا اگر دست خود را جلو برده و به طرف او بروید این احساس را ایجاد می کنید که او مجبور به دست دادن با شماست، بنابراین با تماس چشم و لبخند و حالتی پذیرا جلو بروید و به خود فرصت دهید تا بفهمید که باید دست بدهید یا نه. این کار با تمرین آسان و خودکار می شود.

هفت: آداب غذاخوردن را یاد بگیرید. دستمال سفره را روی پاهای خود بیاندازید و اگر طرز استفاده از ظروف یا وسایل روی میز را نمی دانید، هیچ اشکالی ندارد اگر بپرسید یا به دیگران نگاه کنید تا بفهمید.عینک، موبایل یا وسایل شخصی اتان را روی میز نگذارید. کیفتان را جلو یا کنار پایتان زیر صندلی بگذارید. خوردن را همراه با دیگران شروع کنید و پیش از پایان غذا میز را ترک نکنید. این بی ادبی است که در حضور دیگران دندانتان را تمیز کنید یا آرایشتان را تجدید کنید. برای این کار به دستشویی بروید.

هشتم: لبخند بزنید تا معلوم شود که اوقات خوبی دارید. خنده یا سر و صدای بلند معمولا نشان دهنده معذب بودن یا گستاخ بودن شما است. رفتار ملایم و مؤدبانه باعث می شود که اطرافیان راحتتر با شما رفتار کنند. این را همیشه به خاطر داشته باشید که به نیازها و نظرات دیگران احترام بگذارید و ملاحظه دیگران را بکنید. یادتان باشد که تحت هیچ شرایطی به هیچ گروه سیاسی، مذهبی یا قومی توهین نکنید.

نه: رفتاری برازنده و با وقار داشته باشید. آرام بودن و حضور کامل در مجلس سبب جلب دیگران می شود و رفتار خوب، مؤدبانه و مهرآمیز دیگران مهمترین عامل در احساس راحتی و لذت بردن شما است.

برگرفته از سایت ویکیها


9 پاسخ به “چگونه مؤدب باشیم؟”

 1. سلام خوبیدخیلی خوب است که این مطالب رادراینترنت می گذاریدمردم ازاین مطالب چیزهای جدیدی می اموزن

 2. خوب بود ولی لطفا اگر می شود در سخنان مفیدتان از داستان های آموزنده در رابطه با ادب استفاده کنید ( ولی باز هم از شما ممنونم )

  • سلام
   متاسفانه اکثر همکاران در حال حاضرمشغولیت های دیگری دارند.
   اگر شما فرد یا افراد علاقه مند می شناسید بفرمایید از کمکشان استفاده کنیم.
   به نظر من کمک به سایت هایی مانند آدابکده از هر کار خیر دیگری برای همه ما سودمند تر است.

 3. سلام . واقعا مفید بود خیلی ممنون .
  من خودم از روی این جمله که خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد به این فکر افتادم که یکی از زیباترین پدیده ها اخلاق زیبا و ادبه . و یکی دیگشم ترویج این زیبایی هاست که شما به ما ارزونی داشتین واقعا مرسی .

  حتما سایتتون رو معرفی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *