مغز


گفته شده است كه مغز انسان در هر ثانيه توانايي انجام 4 ميليارد محاسبه دارد، ولي ما فقط از وجود 4000 توانايي آگاهيم؛ يعني يك از ميليون. نظر شما را نمي دانم، ولي من مغز را ضمير ناخودآگاه مي نامم.

شايد بسيار برايتان اتفاق افتاده باشد كه روي موضوعي تمركز مي كنيد و به نتيجه نمي رسيد، ولي وقتي از موضوع دور مي شويد ناگهان به جواب مي رسيد. علت اين است كه شما با تمركز مي خواهيد كنترل مغز را به عهده بگيريد در حالي كه قدرت آگاهي و حافظه شما يك ميليونيم مغزتان است. سكوت شما به مغز فرصت مي دهد تا كنترل امور را به دست بگيرد. سكوت به معناي دروني و بيروني آن و نه فقط صحبت نكردن. دوستي به من مي گفت كه مديتيشن بدترين كاري است كه انسان مي تواند انجام دهد. به نظر او بهترين هديه هستي به انسان قدرت تفكر است كه با مديتيشن تفكر خاموش مي شود و انسان خود را از داشتن اين هديه محروم مي كند.

نظر شما درباره مديتيشن و تفكر چيست؟

به نظر من هر دو مكمل همديگر هستند. ما براي تقويت مغز به تفكر، بحث، و جمع آوري داده ها و براي پردازش اين داده ها به سكوت نياز داريم. اين روش قطع و وصل، روش تمام بزرگان است.

آيا كسي را ديده ايد كه بعد از ده سال زندگي در جنگل حرف مهمي زده باشد؟

آيا كسي كه به روزمرگي گرفتار است، فرصت فكر كردن پيدا مي كند؟

شايد بسيار برايتان اتفاق افتاده باشد كه درباره موضوعي فكر مي كنيد و به طور كاملا تصادفي همه چيز به آن ربط پيدا مي كند! كتابي در آن زمينه پيدا مي كنيد، با فردي آشنا مي شويد، و گاهي آهنگ هاي راديو هم همان مضمون را دارند. يكي از دلايل اين پديده اين است كه معمولا يك موضوع اصلي مغز انسان را اشغال مي كند و در طول روز هر چيز كه براي شما پيش بيايد، مغز رابطه آن را با موضوع اصلي پس از تجزيه و تحليل، پيدا مي كند. مغز يك ميليون برابر قوي تر از ما مي تواند براي هر موضوعي يا هر اتفاقي هزاران رابطه پيدا كند؛ كه ما از دركش حيران مي شويم. اين همان قانون جاذبه ي فيلم راز است:” به هرچه فكر كنيد همان مي شود”. اگر فكر كنيد شاد هستيد همه وقايع دليل اثبات آن مي شوند، اگر به قرض فكر كنيد، مقروض خواهيد بود. ضمير ناخودآگاه شما مي كوشد تمام اتفاقات اثبات كننده قرض را براي شما فهرست كند.

پس بهتر است گاهگاهی تمرکز خود را به نقطه دیگری ببریم ویا حد اکثر سکوت کنیم كه البته كار سختي است. شما با برداشتن تمركز، فرمان را به مغز مي سپاريد تا بهترين راه را براي شما پيدا كند. مغز شما يك ميليون برابر از شما باهوش تر و آگاه تر است، پس در صدد گول زدن و دروغ گفتن به او نباشيد كه كاري پيش نخواهيد برد. خالصانه خود را به مغز واگذاريد تا شما را به جايي ببرد كه صلاح مي داند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *